
In vorige jaren is het idee geopperd iets te doen aan rook in de Maasai hutten. Er wordt traditioneel op drie stenen gekookt. Daarop kan een pan worden geplaatst. Eronder is een open vuur op brandhout. Dit geeft ontzettend veel rook en omdat binnen wordt gekookt, blijft de rook in de hut. Veel mensen hebben hierdoor last van longaandoeningen. Rook is erg ongezond maar de Maasai lijken zich hier niet van bewust. Daarnaast is het kappen van bomen een aanslag op het milieu.
Voor de stichting reden te over om hier aandacht aan te besteden. In het verleden is gekeken naar een oplossing met een cooker die biomassa verbrandt met een veel hoger rendement dan een open vuur waar veel warmte verloren gaat en hout relatief snel opbrandt vanwege de zuurstof die aan alle kanten het vuur bereikt. Er is een lokale stichting die een project heeft in de omgeving van Arusha maar helaas niet kan uitbreiden naar buitengebied.
Op dit moment (mei 2022) wordt gekeken naar
– schoorstenen (pilot twee hutten) waar alleen het rook-probleem verminderd zou worden.
– kosten en mogelijkheden om zelf pellets te gaan maken en cookers te importeren.
– opties voor solar cookers maar die kan je uiteraard alleen overdag gebruiken.
Voor dit project is al een donatie binnengekomen dus de stichting heeft als doel om nog dit jaar een concreet plan op te stellen waarmee we daadwerkelijk aan de slag kunnen.